Andrzej Święcichowski

„Szukałem was a teraz wy przyszliście do mnie”

Refleksje szkolnego katechety na Boże Narodzenie

"Dodatek Świąteczny" szkolnej strony internetowej powstał w zasadzie dla publikacji związanych ze szkolnymi obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Pozwalam sobie jednak na umieszczenie kilka osobistych refleksji, ze względu na przychodzące mi natrętnie na myśl, słowa Świętego Papieża. Wyszeptał je z trudem do młodzieży zgromadzonej przed Bazyliką Świętego Piotra w ostatnich godzinach swojego życia. Od tej chwili stały się publicznym skarbem. Dzisiaj mam wrażenie, że zbliżyłem się troszeczkę do zrozumienia potrzeby ich wypowiedzenia publicznie z okna papieskiego apartamentu. To była ogromna radość ze spotkania. Dzisiaj, mając pełną świadomość nieporównywalnej skali wydarzeń, przychodzą mi na myśl.
W ostatnich dniach doświadczyłem wiele radości jako katecheta, nauczyciel, wychowawca. Uczniowie nie tylko zaangażowali się z entuzjazmem w przygotowania Szkolnego Dnia Skupienia i świątecznego programu o Bożym Narodzeniu, oni dołączyli własną wrażliwość i zapał wyrażone samodzielnie zrealizowanym filmem „Bóg się rodzi”. Kiedy udostępniłem go na facebooku, podkreślając samodzielność autorów i realizatorów, otrzymałem komentarz: „Uderzające podobieństwo”, to było wzruszające.
Od początku roku szkolnego, z inicjatywy Pani Dyrektor mgr Barbary Ziółkowskiej oraz Prezesa KSW prof. Piotra Grochmalskiego, został wdrożony projekt: „Dzieło Biblijne w Szkołach KSW” z dużym naciskiem na aktywizację dzieci i młodzieży w warsztatach dziennikarskich jako jednej z form dydaktycznych Projektu. Jako katecheta klas gimnazjalnych, zostałem jego koordynatorem. Jakież było moje zdziwienie i wzruszenie zarazem, kiedy po nazwiskach autorów i wykonawców filmu „Bóg się rodzi” pojawiło się na ekranie, umieszczone przez realizatorów, moje nazwisko jako: koordynatora projektu.
Dokonało się niezwykłe spotkanie oferty programowej szkoły z autentyczną potrzebą samorealizacji młodzieży w sposób całkowicie spontaniczny. To daje wielką nadzieję.
Już dosłownie za moment rozpocznie się Święto Bożego Narodzenia.
Jeszcze raz życzę Wszystkim Radości i Uśmiechu.

Bóg się rodzi!