baner

 

PILNE KOMUNIKATY


 
28 listopada 2014

WARSZTATY DECOUPAGE W PRZEDSZKOLU

Dzień św. Andrzeja to czas wspólnych spotkań i zabawy na dzień przed Adwentem. W naszym przedszkolu, już tradycyjnie, tego dnia robimy lampiony adwentowe. Tym razem do wspólnej zabawy przy ich wykonaniu zaprosiliśmy dzieci z przedszkola na Smochowicach. Pani Asia poprowadziła wspólną zabawę na powitanie, a następnie zademonstrowała technikę decoupage-u. Dzieci z zapałem wzięły się do pracy, wyklejając przyniesione słoiczki kawałkami barwnych serwetek. Nad wszystkim czuwały panie Marta i Agnieszka, mamusie Heli i Julki oraz wychowawczynie z naszego zaprzyjaźnionego przedszkola, p.Grażynka, Natalia i Basia, a także panie Mariola i Gosia. Powstały istne cuda! Przedszkolaki nie dość, że świetnie się bawiły, poznając nową technikę plastyczną, to jeszcze nawiązały nowe znajomości z rówieśnikami. Na koniec nie mogło zabraknąć słodkiej niespodzianki.  

Joanna Adamska- Skwarek

28 listopada 2014

Pokaz eksperymentów chemicznych na Wydziale Chemii UAM

Uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami: p. mgr Weroniką Kozanecką i p. mgr Dorotą Wojciechowską-Matelską, w ramach Kółka Chemicznego „Doświadcz, zbadaj, zrozum chemię”, uczestniczyli w pokazie eksperymentów chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pokaz przeprowadzili: p. dr Piotr Jagodziński i p. dr Robert Wolski – pracownicy naukowi Zakładu Dydaktyki Chemii UAM. Ciekawie przeprowadzone doświadczenia chemiczne wraz z obudową metodyczną rozbudziły zainteresowanie chemią i reakcjami chemicznymi zachodzącymi w bliskim otoczeniu młodych odkrywców. Każdy pokaz został szczegółowo wyjaśniony, omówione zostały zastosowania użytych substratów i produktów w życiu człowieka. Uczniowie poznali zapis odpowiednich równań reakcji chemicznych i formułowali wnioski z obserwowanych doświadczeń. Podczas pokazu nasi mali naukowcy mieli okazję doświadczyć, zbadać i zrozumieć chemię – co jest głównym celem spotkań w ramach Koła Chemicznego. W pokazie wykonane zostały następujące eksperymenty chemiczne: - Zależność szybkości reakcji chemicznej od temperatury. - Badanie właściwości fizycznych i chemicznych triazotanu (V) celulozy - Do czego można wykorzystać azot w postaci ciekłej? - Płonący ester. - Utlenianie substancji organicznej – ryczące misie.
27 listopada 2014

Spotkanie przedszkolaków i uczniów z klas I-III SP z górnikiem

     Jako, że Barbórka tuż, tuż 27 listopada 2014 r. zawitał do nas przedstawiciel „braci górniczej” z Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” pan Ryszard Śmietana. Jest on wujkiem Marianki, naszej koleżanki z klasy II.
      Zaproszony gość opowiadał o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników oraz jej znaczeniu w naszym codziennym życiu. Przybliżył również dzieciom wizerunek patronki górników – Świętej Barbary.
      Duże wrażenie na zebranych zrobił mundur, w którym pojawił się nasz gość, dlatego pan Ryszard szczegółowo omówił znaczenie stroju galowego i roboczego. Z entuzjazmem przebierano się w oba stroje. Najbardziej podobała się czapka z pióropuszem – tzw. „czako”.
      Dowiedzieliśmy się też, że kolory pióropusza mają swoje oznaczenia: biały kolor piór mają sztygarzy i inżynierowie, zielony – dyrektor, czarne pióra noszą na czapkach zwykli górnicy, a czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemność podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie trawy po pracy.
      Dzieci zadawały wiele pytań, na które gość cierpliwie odpowiadał. Na zakończenie, w podziękowaniu wręczono zaproszonemu górnikowi słodycze i własnoręcznie przygotowane laurki.