Jako, że Barbórka tuż, tuż 27 listopada 2014 r. zawitał do nas przedstawiciel „braci górniczej” z Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” pan Ryszard Śmietana. Jest on wujkiem Marianki, naszej koleżanki z klasy II.
Zaproszony gość opowiadał o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników oraz jej znaczeniu w naszym codziennym życiu. Przybliżył również dzieciom wizerunek patronki górników – Świętej Barbary.
Duże wrażenie na zebranych zrobił mundur, w którym pojawił się nasz gość, dlatego pan Ryszard szczegółowo omówił znaczenie stroju galowego i roboczego. Z entuzjazmem przebierano się w oba stroje. Najbardziej podobała się czapka z pióropuszem – tzw. „czako”.
Dowiedzieliśmy się też, że kolory pióropusza mają swoje oznaczenia: biały kolor piór mają sztygarzy i inżynierowie, zielony – dyrektor, czarne pióra noszą na czapkach zwykli górnicy, a czerwone – członkowie orkiestry górniczej. Barwami górniczymi są czerń i zieleń. Czerń symbolizuje ciemność podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie trawy po pracy.
Dzieci zadawały wiele pytań, na które gość cierpliwie odpowiadał.
Na zakończenie, w podziękowaniu wręczono zaproszonemu górnikowi słodycze i własnoręcznie przygotowane laurki.